Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza vs urząd skarbowy

Zarabianie w Internecie to temat głównie skierowany do młodych osób. Nie jedna z nich zarobiła tu swoje pierwsze pieniądze.

Z racji tego, że większości z tych ludzi to osoby niepełnoletnie to istnieje wiele przeszkód, które mogłyby je zdyskwalifikować z zarobku.

Jednak Internet rządzi się swoimi prawami, a fiskus nie jest w stanie każdego z nas śledzić. Choć powoli się to zmienia i jest coraz więcej artykułów, które straszą to nie wygląda to aż tak źle. Najczęstsze pytanie to oczywiście czy należy założyć działalność gospodarczą, szczególnie kiedy sprzedajemy na Allegro.

Definicja jest prosta

Jeśli sprzedajemy coś w większych ilościach, przez długi okres czasu to jest to niejako interpretowane jako sprzedaż, która powinna być dokumentowa, a działalność gospodarcza jest tu wymagana.

Ciekawym przykładem jest pewna kobieta, która w hurtowych ilościach sprzedawała koszulki na Allegro przez ciągły okres czasu. Ostatecznie tłumaczyła się, że to ciuchy znajomych i rodziny. Ale ciężko jest tłumaczyć sprzedaż ponad kilkuset takich samych rodzajów koszulek.

To wymaga zarejestrowania działalności. Jeśli jednak coś sprzedajemy pojedyncze rzeczy, raz na jakiś czas to jest to zbyteczne. Zarabianie w Internecie poprzez sprzedaż na Allegro da się jednak obejść – wystarczy zlecić innym osobom wystawienie przedmiotu. Oczywiście za odpowiednią zapłatą. Takie wyjście pozwala nam na odciążenie naszego prywatnego konta.

Ach ten fiskus…

Dziś jednak ciężko jest jednoznacznie stwierdzić tysiące przypadków będących na Allegro. Zarabianie w Internecie to dla fiskusa nowy temat, który trzeba jak najszybciej załatwić, bowiem wchodzą tu w grę duże pieniądze.

TOP 3 programów partnerskich: Sprzedawaj na stronie produkty bankowe - więcej na www.bankier.pl
Sprzedawaj na stronie kredyty, pożyczki - więcej na www.money.pl
Zarabiaj na polecaniu gry na giełdzie - więcej na www.plus500.pl

Jest jeszcze druga strona sprzedawania na Allegro – to konkurencja, która chętnie nas wyda, jeśli będzie nam szło nieco lepiej. Dlatego warto uważać i trzymać się na baczności. W razie większych zysków warto zastanowić się na poważnie nad założeniem firmy szczególnie wtedy, kiedy będzie to nasza pierwsza firma. Wtedy to przez okres dwóch lat możemy skorzystać z ZUS-u preferencyjnego, dzięki temu mamy czas na rozwinięcie na poważnie naszej działalności.